Prevence na prvním místě
Přiznejme si to narovinu – nebojíme se tmy, hadů, tvrdé práce, ale představa rakoviny prostaty nám dokáže nahnat strach.
A není se čemu divit, uvážíme-li, že u mužů je jedním z nejčastěji diagnostikovaných zhoubných nádorů. Poznat rakovinu prostaty v jejích úplných počátcích přitom není vůbec lehké, jelikož se nijak zvlášť neprojevuje. Je to onemocnění plíživé a záludné, které o sobě dá vědět, až když se dostane do pokročilejší fáze. Včasné zachycení nemoci je přitom nesmírně důležité – dává totiž mužům velkou šanci na úspěšnou léčbu. Jak ale zařídit, abychom nic nepodcenili či nepřehlédli? Naštěstí to není žádná věda – stačí, když budeme pravidelně docházet na preventivní vyšetření.
Nikdo z nás si v návštěvách lékaře nelibuje, nota bene, když jde o záležitost tak choulostivou a intimní, jakou je prostata. Na druhou stranu, vidina spokojeného podzimu života, stráveného ve zdraví a pohodě, za tu oběť určitě stojí. Obecně platí, že jakmile na narozeninovém dortu sfoukneme 50. svíčku, měli bychom jednou ročně podstoupit preventivní prohlídku u praktického lékaře či urologa.
Součástí vyšetření je i test hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) z krve. PSA je bílkovina, tvořená buňkami prostatických žlázek. Ty vylučují tekutinu, která je součástí ejakulátu, její malé množství se ale současně dostává i do krevního oběhu. Krevní test je tedy schopný ji detekovat a zachytí-li její zvýšenou hladinu, je to signál, že prostatu je třeba vyšetřit zevrubněji. Testování PSA, což je poměrně nová metoda, se obyčejně kombinuje se starým, osvědčeným postupem, tedy vyšetření pohmatem přes konečník (per rektum), které prozradí cenné informace o aktuálním rozměru a ohraničení prostaty. Zaznamená-li při něm lékař patologické odchylky, doporučí další vyšetření.
„Jste v pořádku,“ to je verdikt, který si pochopitelně přeje slyšet každý muž a také jej většina z nás uslyší. Zazní-li však z úst odborníka diagnóza rakovina prostaty, nepropadejte panice a chmurným myšlenkám, že je to konečná. Nepochybně jde o velmi závažné onemocnění, na druhou stranu se rozvíjí relativně pomalu a úroveň a možnosti medicíny se v posledních letech výrazně zlepšily, takže rakovinu prostaty lze efektivně léčit. Je nutné si však uvědomit, že její včasné odhalení hodně pomáhá. Nepodceňujte tedy prevenci a po padesátce se pravidelně nechte vyšetřit. A pokud se onemocnění projevilo u některého z vašich příbuzných, začněte už ve čtyřiceti. U rakoviny prostaty platí dvojnásob, že osud hraje do karet připraveným.