S problémy s prostatou, ať už v podobě zvětšené prostaty, prostatitidy nebo rakoviny prostaty, se v průběhu života potýká většina mužů. Podle odborníků a výsledků studií existuje několik potravin, které mají pozitivní vliv na zdraví prostaty, jiné mohou naopak zvyšovat riziko vzniku rakoviny prostaty. Jaké potraviny tedy zařadit do jídelníčku a kterým se vyhnout?
Jaké potraviny jsou doporučované pro zdraví prostaty?
Z výsledků výzkumu vyplývá, že klíčem k optimálnímu zdraví prostaty je strava s obsahem zeleniny, nízkým obsahem cukru a zpracovaných sacharidů a mírným obsahem živočišných bílkovin. A jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku?
Vařená rajčata
Rajčata obsahují silný antioxidant lykopen, který se nachází v buněčných stěnách rajčat. Tento antioxidant prokazatelně pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny prostaty. Aby se lépe vstřebal, je vhodné rajčata povařit.
Brukvovitá zelenina
Brukvovitá zelenina, jako je brokolice, zelí, kapusta, květák nebo růžičková kapusta, má vysoký obsah antioxidantů, minerálů, vitamínů a fytochemikálií, díky kterým může konzumace této zeleniny snížit zánět související s rizikem rakoviny prostaty.
Dýňová semínka
Obsahem fytochemikálií se mohou pochlubit i dýňová semínka, která mohou pomoci předcházet problémům s prostatou. V případě zvětšené prostaty se mužům doporučuje konzumovat alespoň 50 gramů dýňových semínek denně.
Ryby
Některé ryby, jako jsou například losos, sardinky a pstruh, jsou cenným zdrojem „dobrých tuků“ a hrají roli v prevenci srdečních chorob i mrtvice a mohou také snížit riziko vzniku rakoviny prostaty.
Káva a prostata
Několik studií naznačuje, že pití kávy může snížit pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty. Jak je to možné? Káva má významnou antioxidační kapacitu, která snižuje oxidační stres, což přispívá ke snížení mutací v buňkách. Mimo to se vyznačuje i protizánětlivými účinky. Na druhou stranu se v případě, že se potýkáte se zvětšenou prostatou neboli benigní hyperplazii prostaty, doporučuje pití kávy omezit, protože může zvýšit frekvenci močení.
K dalším potravinám, které jsou přínosné pro zdraví prostaty, patří zelený čaj, vlašské ořechy, česnek, kurkuma, luštěniny a bobule.
Vitamíny na prostatu
Je možné podpořit zdraví prostaty prostřednictvím doplňků stravy? Podle několika studií opravdu mohou určité složky zmírnit příznaky související s problémy s prostatou. K účinným složkám podporujícím zdraví prostaty patří zejména:
-
Saw palmetto: Jedná se o druh palmy, který pochází z jihovýchodu Spojených států a používá se k léčbě problémů s močovými cestami a zvětšenou prostatou.
-
Kopřiva: U kopřivy bylo prokázáno, že obsahuje několik rostlinných sloučenin se silnými antioxidačními, protizánětlivými a antimikrobiálními účinky. Běžně se tak vyskytuje v doplňcích stravy používaných při infekcích močových cest a močového měchýře.
-
Vitamín D: Podle několika studií může existovat souvislost mezi nízkými hladinami vitamínu D a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prostaty.
-
Zinek: Ve tkáních prostaty je přítomné vysoké množství zinku. Z výzkumů vyplynulo, že u mužů s rakovinou prostaty je koncentrace zinku výrazně snížená. V důsledku této skutečnosti probíhají výzkumy potenciální role zinku v prevenci rakoviny prostaty.
Výše zmíněné účinné složky včetně kotvičníku zemního, který pomáhá podporovat normální průtok moči, a vitamínu D, jež se podílí na procesu buněčného dělení a podporuje imunitní systém, obsahuje doplněk stravy Prostenal CONTROL. Ten díky svému složení, které kombinuje tradičně užívané rostlinné extrakty a živiny s prokázaným pozitivním vlivem na prostatu, přispívá ke zdraví prostaty i normálnímu proudu moči.
Prostata: Nevhodné potraviny
Zatímco některé potraviny jsou pro zdraví prostaty prospěšné, jiným byste se měli podle odborníků vyhnout.
Červené a zpracované maso
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) může strava s vysokým obsahem červeného a zpracovaného masa (hovězí, vepřové, párky, klobásy apod.) zvyšovat riziko vzniku rakoviny prostaty.
Mléko
Výzkum zveřejněný v Journal of Nutrition poukázal na to, že konzumace většího množství mléčných výrobků může zvýšit riziko vzniku rakoviny prostaty. K podpoře zdraví prostaty se proto snažte snížit konzumaci mléčných výrobků, kravské mléko můžete nahradit například rýžovým, mandlovým nebo kokosovým mlékem.
Alkohol a prostata
Zvýšenému riziku vzniku rakoviny prostaty vás může vystavit také konzumace většího množství alkoholu, což ostatně potvrdila i studie, která sbírala data od 10 000 mužů. Z této studie vyplynulo, že u mužů, kteří konzumovali více než tři alkoholické nápoje denně nebo více než 20 alkoholických nápojů týdně, byla dvakrát větší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikovaná pokročilá rakovina prostaty, než u mužů, kteří pili alkoholu méně.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/prostate-cancer/foods-to-avoid-for-prostate-health
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9054433/
https://www.webmd.com/prostate-cancer/coffee-prevent-prostate-cancer
https://www.healthline.com/nutrition/prostate-health-and-supplements#common-ingredients
https://www.nhs.uk/conditions/prostate-problems/
https://www.pcf.org/c/five-foods-to-protect-your-prostate/
https://allianceurology.com/10-great-foods-for-prostate-health/