Tělo jako důkaz

Kdo tvrdí, že mu přibývající věk ani trochu nedělá vrásky, sám se s ním nejspíš těžko smiřuje a lže si do kapsy. Stárnutí není proces, který by si člověk dobrovolně vybral. Na druhou stranu je spravedlivé, čeká každého z nás a to bez rozdílu. Jistě, stárnutí je dáno geneticky a přes to nejede vlak. I tak ho ale do určité míry můžeme sami ovlivnit a jeho dopad zpomalit.
Jak? Tím, jak se ke svému tělu odteď budeme chovat – tedy jakou zvolíme životosprávu, co budeme jíst a pít a jak se dokážeme celkově dívat na svět.

„Zrcadlo, zrcadlo, kam se, podělo moje mladé, pružné tělo?“ Jen klid… takhle si při pohledu na sebe občas posteskneme všichni. Vlivem stárnutí se v našem těle děje řada změn, mimo jiné dochází k úbytku svalové hmoty, proto se nám zdá, že naše tělo „vadne“. Ve středním věku se schopnost produkovat svalové buňky snižuje o cca 30 %, a u seniorů je to dokonce téměř o polovinu. To byla ta špatná zpráva. A teď následuje ta dobrá - objem svalové hmoty můžeme sami pozitivně ovlivňovat. Podle nejnovějších studií dokonce i devadesátníci mohou svalovou hmotu znovu přibrat! A není v tom žádná alchymie či věda.

Elixír mládí zvaný cvičení
Ruku na srdce, kolik času denně věnujete odpočinku u novin, internetu, nebo televize? Pár hodin? Tak to si určitě najdete půlhodinku na to, abyste své tělo zapojili aktivně. 30 minut denně, věnovaných pohybu, totiž dokáže s tělem zázraky. Pohyb je ve stáří skutečně velmi důležitý, už jen proto, že tělesné buňky přirozeně ztrácí schopnost efektivně produkovat energii. Choďte například plavat nebo se věnujte obyčejné kondiční chůzi. Můžete zkusit jógu nebo pilates, které příliš nezatěžují, ale přirozeně svaly zpevňují. Skvělé je také kardio v podobě skoků přes švihadlo, jízdy na rotopedu, sedů lehů, kliků, dřepů. Budete-li cvičit intenzivně a v krátkém časovém intervalu, zvýší se vám tepová frekvence a tělo začne produkovat omlazovací hormony, které mají blahodárný vliv na tkáně a orgány.

I když se vám do cvičení ne vždy bude chtít, pokuste na sebe být v tomto ohledu důslední. Daleko větší smysl má každodenní fyzická aktivita, než si jednou týdně dát z pocitu viny tzv. do těla. Uvidíte, že se brzy začnete cítit výborně a všechno, včetně stárnutí, se najednou bude zdát růžovější. Dbejte také na dodržování pitného režimu a dostatečný příjem vitamínů a minerálů. Dopřejte tělu antioxidanty a pozor, rozhodně z jídelníčku nevyjímejte tuky. Pro stárnoucí organismus jsou velmi důležité, jelikož mají pomocnou roli při obnově důležitých hormonů, např. testosteronu. Přidáte-li dostatečný spánek, dobrou náladu a vyhýbání se stresu, máte všechny trumfy v kapse!
Tělo jako důkaz