BHP

Benigní hyperplazie prostaty (BHP) neboli nezhoubné zvětšení prostaty je nejčastěji diagnostikovaným urologickým onemocněním u mužů nad 50 let. Její příčiny nejsou ještě zcela známé, ale zdá se, že tento stav souvisí s hormonálními změnami, které podporují růst prostaty. Jak se prostata postupně zvětšuje, stlačuje močovou trubici a dráždí močový měchýř, což může negativně ovlivňovat kvalitu močení.

Jaké příznaky mohou souviset s BHP?

Zvětšená prostata může ovlivnit močení různými způsoby, přičemž kombinace příznaků a jejich "závažnost" je individuální. Navíc neexistuje přímá úměra mezi velikostí prostaty a subjektivními obtížemi při močení.

Pro lepší přehlednost lze příznaky rozdělit do těchto skupin:

Příznaky při močení (tzv. evakuační):
  • slabší proud moči
  • obtížný začátek močení (trvá delší dobu než se proud spustí, je potřeba více tlačit apod.)
  • přerušované močení
  • rozdvojení nebo rozstřikování proudu moči
  • delší domočování
  • pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře
  • odkapávání moči na konci močení nebo krátce po vymočení.

Příznaky plnění močového měchýře (jímací):
  • potřeba močit častěji než dříve
  • časté vstávání v noci na močení (tzv. nykturie)
  • náhlá nutkání na močení
  • mimovolný únik moči (inkontinence).

Podpoření funkce prostaty a léčba

Pozorné vyčkávání
Pokud máte nezhoubně zvětšenou prostatu, ale netrpíte nepříjemnými obtížemi s močením, které negativně ovlivňují kvalitu vašeho života, lékař obvykle doporučí tzv. pozorné vyčkávání. Tj. vysvětlí vám podstatu onemocnění, nastíní možnosti úpravy životního stylu s cílem zmírnit příznaky a bude si vás zvát na pravidelné kontroly v několika měsíčních cyklech. Takto bude v průběhu dalších měsíců (nebo i let) sledovat váš stav a v případě zhoršení příznaků zahájí včas léčbu. Již od prvních příznaků je přínosné užívat doplňky stravy na podporu správné funkce prostaty a močových cest.

Rostlinné přípravky
Tyto přípravky jsou vyrobeny z rostlinných výtažků, u kterých byl vědeckými studiemi a/nebo tradičním použitím prokázán pozitivní vliv na funkci prostaty a močových cest při mírných nebo středních projevech. Mezi nejpoužívanější patří např. extrakt ze saw palmetta a kopřivy. Nespornou výhodou těchto přírodních složek je i fakt, že se při jejich užívání v podstatě nevyskytují závažné nežádoucí účinky.

Léky na předpis
Při zhoršování obtěžujících příznaků a s přihlédnutím k vašemu celkovému stavu může lékař doporučit léky na předpis. Nejčastěji doporučovanou skupinou léčiv jsou tzv. alfa-blokátory, které působí na zmírnění příznaků prostřednictvím uvolnění hladké svaloviny prostaty a hrdla močového měchýře. Tím zlepšují průtok moči a zmírňují pocit dráždění močového měchýře.
Jinou možností jsou tzv. inhibitory 5alfa-reduktázy, které nejen přispívají ke zmírnění příznaků, ale také působí pomalé zmenšení prostaty. Léčba se vzhledem k potenciálním vedlejším účinkům na sexuální funkce obvykle doporučuje mužům se závažnějšími příznaky.

Operativní řešení
Pouze v případě závažných komplikací (např. zástava močení) lékař zvažuje jedno z operativních řešení. S rozvojem medicíny mají urologové k dispozici např. tzv. minimálně invazivní metody, které mají minimální riziko komplikací a umožňují krátkou dobu rekonvalescence.