Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je jednou z nejčastějších forem rakoviny u mužů. Zhruba každému šestému muži je během života diagnostikována rakovina prostaty. Vzhledem k tomu, že rakovina prostaty se rozšiřuje obvykle pomalu, existuje velmi vysoká pravděpodobnost vyléčení, a to zejména v případě včasného odhalení. Proto jsou u mužů po 50. roce velmi důležité pravidelné kontroly. A skutečně je tomu tak, že rakovina prostaty bývá odhalena v naprosté většině případů náhodně na základě zvýšené hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi.

Riziko rakoviny prostaty se zvyšuje s rostoucím věkem (zhruba dva ze tří mužů s rakovinou prostaty jsou ve věku nad 65 let). Dalším faktorem může být rodinná anamnéza - má-li pacient otce nebo bratra s rakovinou prostaty, riziko je u něj více než dvojnásobné. Ohroženější jsou také muži, kteří konzumují tučná jídla.

Příznaky

Pokud máte potíže s močením, jako je nutkavá potřeba močit nebo ukapávání po vymočení (tzv. postmikční driblink) nebo vážné problémy s erekcí, měl byste tento problém řešit s vaším praktickým lékařem nebo urologem. Ve skutečnosti může rakovina prostaty způsobovat podobné příznaky jako BHP, proto pouze odborné lékařské vyšetření umožňuje vyloučit nebo potvrdit diagnózu rakoviny v rané fázi.
V případě, že si všimnete krve v moči nebo spermatu, měli byste bezodkladně navštívit lékaře.

Léčba

Aby mohl váš lékař zjistit, zda jsou vaše příznaky způsobeny rakovinou prostaty, položí vám otázky ohledně vašich předchozích zdravotních problémů, vaší rodinné anamnézy a provede standardní vyšetření prostaty, včetně kontroly PSA v krvi, jehož zvýšená hladina je jedním z ukazatelů rakoviny prostaty (nicméně zvýšení PSA může být způsobeno také z jiných důvodů, například zánětem prostaty).
Pouze v případě, že tyto testy poukáží na možnou rakovinu prostaty, pošle vás váš lékař k urologovi s požadavkem na biopsii prostaty, která je klíčová pro konečnou diagnózu.

Léčba rakoviny prostaty závisí na několika faktorech - např. fázi nemoci, vašem věku nebo celkovém zdravotním stavu. Díky rychlému rozvoji lékařské vědy v posledních letech je léčba prováděna specializovanými urology, kteří vám doporučí a vysvětlí ty nejlepší možnosti léčby.