Pohyb jako všelék
Zdravá prostata není zadarmo, co si budeme povídat. Každý lékař nám potvrdí, že základním předpokladem je aktivní přístup k životu a zdravý životní styl.
Právě pohyb je jednou z nejúčinnějších metod, jak můžeme bojovat se zvětšením prostaty v důsledku tzv. benigní hyperplazie prostaty (BHP). Pravidelný, byť kratší trénink, a to nejlépe každý den, nám pomůže udržovat tělo fit, ale i korigovat optimální váhu. Také obezita má totiž na nemocech spojených s prostatou svůj podíl.
A jak tedy na to? Věnujte se chůzi, joggingu, hrajte tenis nebo skákejte přes švihadlo. To jsou totiž ty nejúčinnější pohybové aktivity, které mají na prostatu vliv. Ideální je, když tyto aerobní sporty zkombinujete s tzv. odporovým cvičením, jako je plavání nebo fitness cviky typu sedy lehy, kliky či zvedání činek a závaží. Nemusíte se vzdát ani cyklistiky. Pořiďte si však vyztužené cyklistické kalhoty a speciální sedlo s otvorem, abyste se vyvarovali tlaku na prostatu. Vyhněte se také sportovním aktivitám venku za velmi chladného počasí, abyste předešli prochladnutí.
V souvislosti s prevencí prostaty se také nejspíše setkáte se jménem rakouského lékaře Kegela. Ten je autorem cviků na posílení a procvičení svalů pánevního dna, tedy svalů nacházejících se mezi stydkou sponou pánve a kostrčí. Ale pozor – navzdory tomu, že je to cvičení prokazatelně velmi účinné, není pro každého. Kegelových cviků by se měli vyvarovat muži, kteří trpí např. chronickou prostatitidou či chronickým syndromem pánevní bolesti, tedy onemocněními, u kterých je naopak pánevní svaly nutné uvolňovat.
Vy, kterým lékař Kegelovy cviky doporučí, se můžete těšit na řadu benefitů. Cvičení je totiž velmi snadné a fyzicky nenáročné, je možné jej provozovat prakticky kdekoliv bez povšimnutí okolí, a navíc vás nepřijde ani na korunu. Jeho základem je, zjednodušeně řečeno, opakovaném zatínání svalů pánevního dna. Cílené posilování tohoto místa na mužském těle nejen účinně pomáhá kontrolovat tok moči, ale prokazatelně zlepšuje sexuální funkce, nemluvě o pozitivním účinku na sebevědomí.
Na zdraví pánevního dna příznivě působí také jóga, založená na jednoduchých pohybech. Například Hatha jóga pomáhá při zánětech prostaty skrze sérii cviků, které dokáží až zázračně uvolnit pánevní orgány a plně je tak prokrvit. Hormonální jógová terapie pro muže je zase dynamická sestava cviků, které aktivují specifické žlázy se zaměřením na varlata, nadledvinky, štítnou žlázu a hypofýzu.
Chcete-li pro svou prostatu udělat maximum, bez cvičení se neobejdete. I když vás to na začátku možná bude stát nechuť a přemlouvání, výsledek bude stát za to. Pravidelně se hýbejte, pijte dostatek tekutin, jezte zdravě, a hlavně si v životě udržte pozitivní přístup. Uvidíte, že to bude pořád dobrý!