OTÁZKY & ODPOVĚDI

Zde nabízíme výběr nejčastějších otázek. Pokud máte jiný specifický dotaz, stačí vyplnit tento anonymní formulář a naši odborníci vám rádi odpoví.

O prostatě

jak poznám, že mám problémy s prostatou?
Problémy s prostatou se u mužů objevují běžně s přibývajícím věkem.

Pro první příznaky problémů s prostatou (kromě akutního zánětu) je typické, že mají plíživý nástup a nejsou natolik obtěžující, takže jim muži často ani nevěnují pozornost nebo je přičítají na vrub přibývajícímu věku.

Mezi prvotní "signály", kdy už byste měli zbystřit, patří:
 • oslabení proudu moči
 • přerušovaný proud moči
 • obtížnější močení - např. potřeba zatlačit pro zahájení močení.

Dále se mohou přidávat tyto potíže:
 • častější močení než dříve
 • obtěžující nutkání na močení několikrát za noc
 • pocit nevyprázdněného močového měchýře i po vymočení
 • odkapávaní moči na konci močení nebo do spodního prádla po vymočení
 • inkontinence (mimovolný únik moči) u závažných stavů.

Je zajímavé, že velikost prostaty ne vždy přímo souvisí se závažností příznaků, které muž pociťuje. Popsání subjektivních příznaků pacientem je proto nedílnou součástí vyšetření prostaty lékařem.
Co znamená zkratka BHP?
Benigní hyperplazie prostaty (neboli nezhoubné zbytnění prostaty) je častý problém s prostatou postihující obvykle muže starší 50 let. Zvětšováním prostaty se stlačuje močová trubice v místě vývodu z močového měchýře. BHP tak může negativně ovlivňovat močení - sílu proudu moči, častá nutkání na močení apod.

Pro více informací klikněte zde.
K jakému lékaři mám zajít při problémech s prostatou?
Preventivní a základní vyšetření může provést praktický lékař, který vás při podezření na jakékoliv změny prostaty odešle k urologovi.
Kdy mám jít k lékaři?
V případě bolesti v podbřišku, při močení nebo pokud máte krev v moči, s návštěvou lékaře neotálejte. Pokud máte obtěžující problémy s močením nebo se tyto příznaky zhoršují, také doporučujeme nechat se lékařem vyšetřit.
Jak probíhá vyšetření prostaty?
Standardní vyšetření spočívá v celkovém zhodnocení subjektivních příznaků, provedení rozboru krve a moči a pohmatovém vyšetření prostaty. Více informací k vyšetření naleznete zde.
Co je PSA?
Prostatický specifický antigen (PSA) je bílkovina, která se tvoří pouze v buňkách prostaty. Je obsažen v prostatické tekutině, a malá část je uvolňována do krevního řečiště. Hladinu PSA lze tedy jednoduše zjistit z krevních testů.

PSA testy se používají jako jedna z metod pro obecné určení změn v prostatě (zbytnění prostaty, zánět atd.). Hodnota PSA je ale také závislá např. na věku, velikosti prostaty a celkovém zdravotním stavu. Proto pro určení přesné diagnózy lékař přistupuje k dalším vyšetřením.
Může změna životního stylu pomoci při zvětšené prostatě?
Drobné úpravy životního stylu mohou zmírnit některé z příznaků. Například:
 • Pokud omezíte příjem tekutin ve večerních hodinách, můžete snížit četnost nočního močení.
 • Omezením konzumace alkoholu nebo kávy předejdete dráždění močového měchýře, které vyvolává nutkání na močení i v případě, že není ještě zaplněn.
 • Močení vsedě může usnadnit lepší vyprázdnění močového měchýře.
 • Sedavý způsob života má negativní vliv na prostatu, proto se doporučuje dodržovat v rámci týdne pravidelný pohyb (chůze...).
Jakou léčbu mi lékař doporučí?
Lékař doporučí vhodnou léčbu na základě vyšetření a stanovení diagnózy. Volba léčby závisí také na "závažnosti" obtíží.

V první fázi BHP (při mírných potížích s močením) lékař obvykle doporučí jen tzv. "pozorné vyčkávání" - pečlivé monitorování vašeho stavu spolu s úpravou životního stylu. Již od prvních příznaků je přínosné užívat doplňky stravy na podporu správné funkce prostaty a močových cest.

Při zhoršování příznaků nebo při závažnějších stavech zbytnělé prostaty přistoupí lékař k léčbě. V současné době jsou nejčastěji doporučovanou léčbou podle stavu obtíží:
 • rostlinné preparáty se Saw palmettem
 • alfa-blokátory
 • inhibitory 5 alfa-reduktázy.

Pouze v případě závažných komplikací lékař doporučí jedno z operativních řešení.

O prostenalu

Proč bych měl užívat výrobky Prostenal?
Prostenal nabízí účinné výrobky, které podporují správnou funkci prostaty a močových cest a celkovou mužskou sílu. Tyto výrobky byly vyvinuty na základě znalosti tradičně používaných rostlinných výtažků a nejnovějších vědeckých poznatků.

Vysoká kvalita a účinnost přípravků je zajištěna díky:
 • Unikátní metodě zpracování účinných látek
 • Záruka kvality je garantována historicky osvědčeným výrobcem
 • Vyrobeno držitelem GMP certifikátu
Jak mám užívat výrobky Prostenal?
Prostenal nabízí 2 produkty se specifickými účinky. Oba jsou koncipované na užívání jedné tablety denně:

1) Prostenal CONTROL pro zdravou prostatu, normální proud moči a méně časté močení. Lze jej užívat kdykoliv v průběhu dne, nejlépe ráno s jídlem a pitím.

2) Prostenal NIGHT pro zdravou prostatu, normální proud moči a podporu kvalitního spánku s méně častým nočním vstáváním.1 tableta večer po jídle, zapít vodou.
Za jak dlouho začne Prostenal účinkovat?
Prostenal byl vyvinut pro dlouhodobou podporu zdraví prostaty, ale někteří muži mohou vnímat subjektivní zlepšení již za několik týdnů. Doporučujeme užívat Prostenal CONTROL nebo NIGHT alespoň 2 měsíce bez přerušení, neboť tak mohou průběžně pomáhat udržovat zdraví prostaty.
Mohu užívat přípravky Prostenal spolu s dalšími léky?
Výrobky Prostenal jsou potravinové doplňky s kombinací rostlinných extraktů, vitamínů a minerálních látek. Žádné kontraindikace nebyly dosud zjištěny, pokud však užíváte předepsané léky, doporučujeme se o užívání výrobků Prostenal nejprve poradit s vaším lékařem.
Mají přípravky Prostenal nějaké vedlejší účinky?
Výrobky Prostenal jsou doplňky stravy a jako takové nemají obecně žádné vedlejší účinky způsobované kombinací nutričních složek, pokud při užívání dodržujete uvedené pokyny. Doporučujeme však užívat Prostenal s jídlem a zapít tekutinou, abyste zabránili vzácným, avšak možným žaludečním problémům.
Jsem diabetik. Mohu bezpečně užívat přípravky Prostenal?
Výrobky Prostenal neobsahují cukr ani jiné sacharidy.
Nenašli jste doposud odpověď na vše, co vás o prostatě a produktech zajímá?

Neváhejte se zeptat!​

Veřejná otázka: