Mužský pohlavní hormon
Víte o něm, ale dosud jste ho nijak zvlášť neřešili. Možná na něj přišla řeč s kamarády v souvislosti s jeho vlivem na plešatění, nebo se zneužíváním ve sportu. Ano, je to ten doping, který až zázračně dokáže vybudovat svalovou hmotu, zregenerovat organismus a dodat tělu sílu. Bývá také označován jako mužský pohlavní hormon.
Tento mužský pohlavní hormon se tvoří ze 2/3 ve varlatech, a kromě dalších vlastností ovlivňuje naši sexuální touhu. Špatnou zprávou je, že jeho hladina s věkem přirozeně klesá. Čím jsme starší, tím míň jej produkujeme. Pokles začíná už kolem třicítky a s každým rokem se prohloubí zhruba o 1 %. Příznaky nedostatku se ale obvykle neprojeví dříve než po padesátce. Jedná se nicméně o nezvratný biologický proces, kterému dříve či později musí čelit každý z nás.
Už jsme to naťukli - ovlivňuje libido a chuť na sex. A má vliv i na erekci. Působí totiž na mozkové receptory, které fungují jako spouštěče chemických reakcí, stimulující topořivá tělíska. A to není zdaleka všechno. Nízká hladina testosteronu je zodpovědná za úbytek svalové hmoty a její nahrazování tělesným tukem a stejně tak za řídnutí kostí, vedoucí k osteoporóze.
Přemýšleli jste někdy, proč máte méně energie, cítíte se vyčerpaní, jste náladoví, nebo trpíte nespavostí? Dost možná za to může on. Významně totiž ovlivňuje i naši psychickou pohodu a duševní rozpoložení.
S poklesem hladiny mužského hormonu jde ruku v ruce i termín andropauza, nebo chcete-li syndrom stárnoucího muže. V podstatě, i když velmi zjednodušeně, jde přirovnat k ženskému přechodu (úbytek estrogenu v ženském těle se však děje rychle, kdežto muži ztrácí mužský pohlavní hormon dlouhodobě a postupně).
Jak ale můžete zjistit stav jeho hladiny? Jde to naštěstí velmi jednoduše v rámci preventivního vyšetření – stačí si nechat odebrat vzorek krve. Prokáže-li se, že mužského hormonu máte méně, nemusíte se hned stresovat. Pokud nemáte závažné problémy, léčba není nutná. Na trhu existuje řada přírodních přípravků, které dokáží hladinu testosteronu v krvi přirozeně udržovat.
Mezi nejosvědčenější patří saponin obsažený v kotvičníku zemním (Tribulus terrestris), Maca neboli peruánský ženšen nebo kyselina d-aspargová (DAA). Rozhodne-li lékař, že aktivní péče nestačí, s největší pravděpodobností vám nasadí substituční hormonální léčbu. S její pomocí vám bude chybějící hormon pravidelně dodáván formou tablet, injekčně nebo aplikací gelu na kůži.
Podtrženo sečteno, úbytek hormonů ke stárnutí patří a nemá cenu si z něj zbytečně dělat hlavu. Je normální, že se nám postupně snižuje chuť na sex a počet ranních erekcí, ale hladinu lze doplňky stravy podporovat, a tak negativní dopady při jeho nedostatku oddalovat. Navíc nám přibývají zkušenosti a volný čas, které nám otevírají dveře do jiných „dimenzí“. A to jsou přece skvělé vyhlídky!