Zánět prostaty

Prostatitida (zánět nebo infekce prostaty) je komplikované a nejednoznačné onemocnění. Na rozdíl od většiny problémů s prostatou se vyskytuje častěji u mladších mužů či mužů středního věku. Zánět prostaty prodělá ve svém životě pouze 5 % až 10 % mužů.

Příznaky

Zánět prostaty se vyznačuje různými příznaky v závislosti na konkrétním typu prostatitidy, obecně lze však říci, že společným znakem je bolest v intimní oblasti (ne v případě asymptomatického zánětu prostaty). Ve většině případů pacienti pozorují:
  • bolesti v podbřišku, okolo hráze nebo močového měchýře
  • časté nutkání k močení, přičemž při močení nebo ejakulaci cítí bolest.
V případě bakteriální infekce se může projevovat také zimnice a horečka.

Zánět prostaty - typy a léčba

Akutní bakteriální zánět prostaty

Akutní bakteriální zánět prostaty má rychlý nástup s horečkou, zimnicí a dalšími příznaky akutní infekce.

K zánětům dochází, pokud se ve žláze množí bakterie. Projevují se následujícími příznaky:
  • zimnice
  • horečka 39-40°
  • časté a bolestivé močení.
Pokud u sebe pozorujete výše uvedené příznaky, navštivte okamžitě vašeho urologa. Účinnou léčbu bakteriálních infekcí přinášejí antibiotika, v některých případech je však nezbytná krátká hospitalizace.

Někdy se infekce opakovaně vrací. To je typickým projevem chronického bakteriálního zánětu prostaty.

Chronický zánět prostaty

Chronický zánět prostaty (neboli syndrom chronické pánevní bolesti) je nejčastějším typem zánětu, kde je hlavním příznakem bolest v oblasti genitálu, podbřišku nebo spodní části zad trvající více než 3 měsíce.

Léčba syndromu chronické pánevní bolesti je podstatně obtížnější než u akutního zánětu prostaty, neboť je obvykle obtížné určit jeho příčinu (pokud se neobjevuje po několika případech akutní prostatitidy). Před zahájením odpovídající léčby, která je většinou kombinací léků a změny životního stylu, je třeba provést řadu vyšetření.

Asymptomatický zánět prostaty

Asymptomatický zánět prostaty znamená, že prostata je zanícená, ale pacient nevnímá žádné znepokojivé příznaky. Existuje však riziko, že tento druh zánětu prostaty může vést k neplodnosti.